Gdje darovati staru odjeću

Pomozi promijeniti svijet

20.12.2019.

Uz dostupne opcije više nikad nećete imati izliku za bacanje iznošene majice.

Sve je više ljudi svjesno da je tekstilna industrija jedan od najvećih zagađivača okoliša. Prema nekim podacima, čak 60% odjeće bačeno je u roku od jedne godine od proizvodnje, a samo u Hrvatskoj godišnje se proizvede 135.000 tona tekstilnog otpada.

 

Srećom, postoji sve više udruga koje žele riješiti gorući problem omogućavanjem poklanjanja nošene odjeće. Ako ste spremni donirati staru odjeću, pogledajte gdje sve u Hrvatskoj to možete učiniti.

 

Humana Nova

Način doniranja: donošenje odjeće u spremnike za tekstil i poslovnice udruge

Što se sve može donirati: odjeća, zavjese, krevetnina i ostalo

 

Udruga Humana Nova rješava problem tekstilnog otpada prikupljanjem odjeće na nekoliko lokacija u Hrvatskoj. Sakupljena odjeća sortira se u nekoliko kategorija, ovisno o kvaliteti. Najkvalitetniji komadi prodaju se po povoljnim cijenama u dućanima u Čakovcu, Zagrebu i Labinu, a oni nešto lošije kvalitete recikliraju se u torbice, pokrivače ili nove odjevne komade. Nova svrha naći će se i za najtrošniju odjeću, bilo prenamjenom u industrijske krpe ili prosljeđivanjem tvrtkama za reciklažu.

 

Cipele46

Način doniranja: objava na Facebook stranici udruge

Što se sve može donirati: odjeća, obuća, oprema za bebe i slično

 

U siječnju 2013. godine jedan čovjek lošijeg imovinskog statusa tražio je nekoga tko mu može pokloniti cipele broj 46. Njegovu poruku čulo je više od 20.000 ljudi i vrlo je brzo pronađen donator traženih cipela. Ne samo to, već se javilo mnogo onih koji su bili spremni pokloniti svoje stare odjevne komade ili obuću. Od tada udruga redovito djeluje putem Facebook stranice Cipele46, koja služi kao besplatni oglasnik svima koji žele pokloniti odjeću ili slične potrepštine. Uz to, na stranici možete podijeliti kontakt onih kojima je potrebna pomoć, a Cipele46 potrudit će se vrlo brzo pronaći ono traženo.

 

Ljudi za ljude

Način doniranja: donošenje odjeće na lokacije koje možete pratiti putem Facebook stranice udruge

Što se sve može donirati: odjeća, deke, igračke, knjige, ostale potrepštine

 

Inicijativa pod vodstvom Volonterskog centra Zagreb otprilike dva puta tjedno prikuplja potrepštine za one kojima je pomoć najpotrebnija. Informacije o mjestu i vremenu prikupljanja objavljuju se na Facebook stranici Ljudi za ljude, kao i fotografije nasmiješenih lica onih kojima je pomoć stigla. Osim odjeće, igračaka ili knjiga, često se prikupljaju hrana i higijenski proizvodi. Ljudi za ljude dosad su obradovali desetke kućanstava, bilo donošenjem donacija, popravkom rupa u kući ili kupovinom hladnjaka i peći.

 

Portal Dobrote

Način doniranja: povezivanje s raznim udrugama putem aplikacije Portala Dobrote

Što se sve može donirati: odjeća, obuća, namještaj, bijela tehnika, ostale potreštine

 

Udruga se radom bavi već pet godina, a 2019. napravljen je korak dalje — izumljena je inovativna aplikacija za povezivanje donatora i humanitarnih organizacija u najkraćem mogućem roku. Kako biste koristili aplikaciju, dovoljno je ući u Facebook Messenger, u tražilicu utipkati “Portal Dobrote” i kliknuti na opciju “Započnite”. Otvorit će se chat bot koji će vas kroz razgovor usmjeravati dalje. Prema riječima organizatora, želja je da aplikacija postane “trajna humanitarna akcija u svačijem džepu”, a s obzirom na lakoću korištenja, to je doista i postignuto.

Postoji mnogo opcija putem kojih vaša stara odjeća može pronaći novog vlasnika ili se koristiti u novu svrhu. Iskoristite te prilike, razveselite potrebite i pritom čuvajte naš planet.